Monitoring železnice
Zahtevi za povećanjem kapaciteta i efikasnosti na železnici su uvek rastući, utičući na povećanje potreba za održavanjem i unapređenjem postojeće železničke infrastrukture, kao i proširenjem postojeće mreže modernim, brzim linijama.
Deformacioni monitoring obezbeđuje u realnom vremenu informacije o promenama u geometriji koloseka (horizontalnom osovina / vertikalni profili, deformacije šina/ torzija, …), obezbeđujući brzo donošenje ključnih odluka u cilju obezbeđivanja najvišeg stepena bezbednosti, što je krucijalno posebno u toku eksploatacije železnice.
Kombinacija podataka prikupljenih geodetskim senzorima (imaging totalne stanice, skenirajuće MultiStanice) sa podacima geotehničkih i meteo senzora (tilt senzori, merači dužina, merači nivoa voda, itd.), obezbeđuje kompletnu sliku o pomeranjima koja se dešavaju u realnom vremenu.
Koji su benefiti monitoringa na železnici?
- Tokom održavanja i izgradnje: svako iskopavanje ili građevinski radovi u blizini železnice može izazvati pomeranja koja mogu oštetiti infrastrukturu ili uticati na geometriju šina, i tako dovesti do iskakanja voza iz šina.
- Upozorenje na opasnost: nestabilnost kosina može dovesti do klizišta ili odrona, koji mogu blokirati šine i tako postati velika opasnost.
- Praćenje promena u okruženju: varijacije u nivou podzemnih voda mogu izazvati sleganja koja utiču na geometriju šina, izazivajući opasnosti ili smetnje na liniji.
- Procena zdravlja objekta: železnička infrastruktura kao što su mostovi i tuneli je podložna promenama tokom vremena koje mogu uticati na integritet infrastrukture i dovesti do problema kao što je smanjenje gabarita ili čak blokiranje železnice.
Sledeći video prezentuje tipične primere instalacija monitoring sistema na železničkoj infrastrukturi, ali pored toga svaki monitoring projekta zahteva primenu specifičnog rešenja i samim tim konsultovanje specijalista pre bilo kakve instalacije.